01/07/21 Gıdanı Koru Kampanyası 1. yılını kutladı

01/07/21 Gıdanı Koru Kampanyası 1. yılını kutladı

01/07/2021

Ankara, Türkiye  –  Güncel rakamlara göre, gıda israfının büyük bölümü hane halkında gerçekleşiyor. Sadece Türkiye’de her yıl 19 milyon ton gıda israf ediliyor. Tüm bu veriler tüketici davranışlarının küresel gıda israfının en önemli etkenlerinden biri olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Bu alanda gelişme sağlamak için Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Tarım ve Orman Bakanlığı, ‘GIDAYI KORU: Gıda Kaybı ve İsrafını Azaltma Küresel Hareketi’nin bir parçası olarak gıda kaybı ve israfı konusunda farkındalığı artırmak ve gıda arz zincirindeki aktörleri harekete geçmeye teşvik etmek için geçtiğimiz yıl Gıdanı Koru adıyla ulusal bir medya kampanyası başlattı.

Türkiye'de gıda kaybı ve israfını azaltmak için aktif olarak çalışan özel, kamu ve kar amacı gütmeyen sektörlerin yanı sıra akademiden çok sayıda temsilci kampanyanın birinci yıl dönümünü kutlamak üzere dün bir araya geldi. Kutlamada, kampanyanın kamuoyu üzerindeki etkisi ve bugüne kadar elde ettiği başarılar ve önümüzdeki dönemde planlanan faaliyetler sunuldu.

Bugüne kadar, gıda kaybı ve israfını azaltmaya yönelik Türkiye’nin Ulusal Stratejisi ve Eylem Planı'nda belirtilen eylemleri gerçekleştirmeye ve sürdürülebilir tüketici davranış değişikliğini tetiklemeyi amaçlayan kampanya, kamu ve özel sektörden geniş çapta destek aldı.

İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri, Türkiye Belediyeler Birliği, Birleşmiş Milletler kuruluşları, diplomatik misyonlar, sosyal etki grupları, Türkiye'nin gıda üretimindeki başlıca aktörleri, perakende ve konaklama sektörleri, medya ajansları ve destekleriyle 21 milyondan fazla kişiye ulaştı.

Ülkenin en büyük üreticileri ve perakendecileri de dahil olmak üzere ortakların katılımı, kamuoyunun konuya ilişkin anlayışını geliştirmede önemli olmuştur.

FAO ve Gıdanı Koru Kampanyası destekçisi Dilara Koçak’ın sunuculuğunu yaptığı kutlamada açılış konuşmasını gerçekleştiren Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu söyledi:

“Bugün size bu faaliyetlerin, özellikle gıdanın tüketilme biçiminde, kamu davranışında olumlu bir değişime yol açtığını teyit etmekten memnuniyet duyuyorum. Örneğin tüketiciler alışveriş yaparken ürünlerin tarihlerine ilişkin etiket okuma konusunda daha bilinçli hale geldi. Daha fazla insan arta kalanları yeniden değerlendirmeye ve onları atmak yerine kompostlamaya başladı.“

Gutu; “Ayrıca gıda bankacılığını belediyelerin sosyal yardım programlarına entegrasyonunu teşvik etmek için bir çalıştay serisi başlattık. Böylece hem onların ihtiyaç fazlası gıda bağışı alma kapasitelerini geliştireceğiz hem de düşük bir maliyetle daha fazla ihtiyaç sahibine ulaşacağız," diye ekledi.

“Kampanyamızın hazırlık sürecini FAO ile yürüttük, yola da FAO ile devam ediyoruz.” diyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli kampanyanın tüketiciler üzerindeki etkisini ölçmek için gıda israfı üzerine bağımsız bir anket çalışması yaptıklarını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Çalışmamızın sonuçlarına göre Türkiye genelinde, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) gıda enflasyonu verilerine göre yılda 664 milyon lira, yani ortalama 100 milyon dolar tasarruf ettik. Kampanya boyunca verdiğimiz mesajlarla, yayınladığımız içeriklerle, “Son Tüketim Tarihi” ve “Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi” arasındaki farka yönelik bilinç yüzde 20 oranında artış gözlemledik. Bununla beraber, gıda atıklarından kompost yapanların oranının yüzde 3’ten yüzde 6’ya çıktığını, ve yanlış porsiyon planlamasından kaynaklanan gıda israfının yüzde 22’den yüzde 13’e düştüğünü tespit ettik.”

Zorlu salgın şartlarında Gıdanı Koru Kampanyası’nı devam ettiren FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı’na işbirlikleri için şükranlarını sunan onur konuğu Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir yandan iklim değişikliği ile mücadele edilirken diğer yandan iklim değişikliğinde büyük payı olan gıda israfına tüm dünya olarak devam ediyoruz. Sadece ülkemizde değil, tüm toplumlarda yemek, kültürün en önde gelen unsurlarından biri. Ne mutlu ki, Türk mutfağı Türk mutfağı atıksız mutfak kategorisinde ve mutfak kültürümüzde artakalan her yiyecek bir başka ürüne dönüşebilir. Bu vesileyle, herkesi gıda israfını önlemede önemli rolü olan geleneksel mutfak kültürümüze dönmeye davet ediyorum.”

Kutlama ayrıca, Avusturyalı sanatçı Klaus Pichler'in gıda israfı sorununu görselleştiren fotoğraflarının yer aldığı “Çöpe Atılmak için Yetiştirilmiş” sergisine de ev sahipliği yaptı. Fotoğraflar, gıdanın üretilme ve küresel dağıtılma şekli ile bireysel gıda israfı arasındaki ilişkiyi tanımlıyor.