Ekmek Bayatladıysa Çöpe Atma,Çorbana Kat Gıdanı Koru!

Ekmek Bayatladıysa Çöpe Atma,Çorbana Kat Gıdanı Koru!

Çıtır çıtır, ağızda dağılan ve tadına doyum olmayan ekmek… Sıcak kokusu ile iştahımızı kabartan ekmek, ilk tazeliğini kaybedince ve kurumaya başlayınca değerini kaybeder mi? Elbette hayır!

Yanlış muhafaza etme ve tüketim miktarından fazla satın alma sebebi ile her gün milyonlarca ekmek küflenerek veya bayatlayarak çöp kutusunda yerini alıyor. Oysa ekmek, tazeliğini yitirse de tüketmeye devam edilebilen bir gıdadır. Tazeliğini kaybetmiş ekmeklerinizi küflenmelerine fırsat vermeden tüketebilmeniz için birçok farklı yol var. Bunlardan biri de çorbalık küçük ekmek parçaları hazırlamak.

Ekmekleri küçük parçalar halinde doğrayarak çorbalarla birlikte tüketebilirsiniz. Eğer daha uzun süreli bir saklama yöntemi istiyorsanız doğramış olduğunuz ekmekleri tavada çevirerek ya da 180 derecede 5-10 dakika fırınlayarak kurutabilirsiniz. Bu ekmek parçalarını dilerseniz bir kavanoz ya da saklama kabı içerisinde buzdolabına kaldırarak daha sonra da tüketebilirsiniz.

İşin boyutunu biraz değiştirip ekmeklerinize biraz daha lezzet katmak için hafif zeytinyağı ya da tereyağı ile tavada çevirdiğiniz ekmek parçalarına pul biber, kekik ve dilediğiniz başka baharatları atarak kruton olarak adlandırılan ve salatalar ile çorbalarda sıklıkla tercih edilen atıştırmalık ekmekleri hazırlayabilirsiniz.

Siz de tüketeceğinizden fazla ekmek almayarak, satın almış olduğunuz ekmekleri kuru ve hava almayan ortamlarda muhafaza ederek ve bayatlayan ekmeklerinizi değerlendirerek ülkemizin en büyük problemlerinden biri olan gıda israfına karşı mücadele edebilirsiniz. Bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşarak onları bilgilendirebilir ve Türkiye’nin gıdasını korumasına yardımcı olabilirsiniz.