Açken Alışverişe Çıkma. Gıdanı Koru!

Açken Alışverişe Çıkma. Gıdanı Koru!

Aç karnına yaptığınız alışverişlerde isteğiniz dışında daha fazla para harcama ve gereksiz alışveriş yapma eğiliminde olduğunuzu biliyor muydunuz? İşte bunlar hep Ghrelin...

Muz ayrı güzel kokar, üzüm hiç olmadığı kadar parlaktır. "Bir kilo yetmez iki kilo olsun, bir ekmek daha alalım nasıl olsa yenir" bu cümleler sizin için de tanıdık mı? Bu sözlerin sahibi siz değilsiniz, açken çıktığınız gıda alışverişlerinde size eşlik eden ve Ghrelin adı verilen açlık uyarıcı hormonu.

Bu hormonu yanınıza alarak gıda alışverişine çıktığınızda her seferinde ihtiyacınızdan çok daha fazla satın alma eğiliminde oluyorsunuz. Üstelik özensizce ve savurgan bir şekilde yapılan bu alışverişlerde ihtiyacınız olmayan ürünleri almanızın yanında, ihtiyacınız olan birçok gıdayı da satın almayı unutuyorsunuz. İşin bir diğer üzücü yanı ise eve gelip dolaba kaldırılan bu gıdaların bir kısmının son tüketim tarihleri geçene kadar bekleyip ardından çöp kutusuna doğru bir yolculuk yapıyor olduğu gerçeği.

Uzmanlar, aç karnına çıkılan alışverişlerde kan şekeri düştüğü için daha yüksek kalorili ürünleri, atıştırmalık ve abur cuburları satın aldığımızı söylüyor. Ayrıca alışverişi daha hızlı bitirebilmek adına dikkatsizce ürün seçildiğini, ürünler üzerinde yer alan tarih etiketleri gibi detaylara dikkat edilmediğini belirtiyorlar.

Unutmayın, gıda israfı satın alırken başlıyor. Plansız yapılan harcamalar ile her gün tonlarca gıda çöpe atılıyor.

Alışverişlere çıkmadan önce tok olmaya ya da açlığınızı bastırabilecek sağlıklı gıdalar tüketmeye özen göstererek hem gereksiz harcama yapmaktan hem de israf olacak besinleri satın almaktan kaçabilirsiniz. Bu yazıyı tüm yakınlarınızla paylaşarak onları da bilgilendirebilir, Türkiye’nin gıdasını korumak için çıkılan bu yolda siz de desteğinizi sergileyebilirsiniz.