Yarım Kalmasına Değil Yemek Olmasına Sebep Ol, Gıdanı Koru!

Yarım Kalmasına Değil Yemek Olmasına Sebep Ol, Gıdanı Koru!

Farkında olmadan israf edilen gıdaların başında soğanlar geliyor. Kimi zaman yarısı kullanılıp kalan yarısı bir süre buzdolabında bekleyip çöp oluyor kimi zaman ise daha hiç kullanmadan yeşillenerek kullanım ömrünü dolduruyor. Yarım kalan soğanlarınızı doğru yöntemler kullanarak saklayabilir, bozulmaya yüz tutan soğanları uygun koşullarda muhafaza ederek kullanabilirsiniz.

Az porsiyonluk yemekler hazırlayanlar için küçük boyutlardaki soğanları kullanmak her zaman kullanışlıdır. Ancak bazen evdeki soğan yemeğe uymaz ve büyük soğanların bir kısmını kullanmak durumunda kalırsınız. Kalan yarısı ise dolaba konur ve ardından kokusu beğenilmediği için kendini çöp kutusunda bulur.

Soğan, muhafazası en zor gıdalar arasındadır. Ancak saklanması imkansız değildir. Soğanları muhafaza edilecek yerin kuru ve ışıksız bir ortam olması tavsiye edilir.

Kesilmiş soğanı doğru muhafaza edebilmek ise ayrı bir önem taşır. Aksi halde bozulmakla ve kötü kokmakla kalmayacak sağlığınız için de zararlı bir gıdaya dönüşecektir.

Kesilen soğanlarınızı ağzıkapalı saklama kapları içerisinde hiç hava almayacak şekilde buzdolabına kaldırabilirsiniz. Ancak 2 gün içerisinde kullanmanız gerektiğini de belirtmekte fayda var. Bir diğer muhafaza yöntemi ise soğanı kullanacağınız şekilde doğrayarak buzluğa atmak. Daha sonrasında buzluktan çıkan soğanı çözülmesine fırsat vermeden kullanabilirsiniz. Eğer kesilen soğanı buzluğa atarken buzdolabı poşetlerinden kullanacaksanız, poşet içerisindeki havayı mümkün olduğunca çok almanız önerilir. Bu sayede soğan daha az buzlanacak ve buzluktan çıkınca daha az su salacaktır.

Siz de yarım kalan gıdalarınızı doğru yöntemler ile saklayarak daha sonra kullanabilir, gıda israfı ile mücadele edebilirsiniz. Bu yazıyı yakınlarınızla paylaşarak onları da bilgilendirebilir, Türkiye’nin gıdasını korumak için destek olabilirsiniz.