"Kişinin Neye İhtiyacı Var Keşfetmesi Lazım, Bu Besinin Nereden Geldiğini ve Kıymetini Anlaması Lazım"

Oralar Nereler kullanıcı adı ile sosyal medyada içerik üreten, eğlenceli ve farklı deneyimlerle seyahatlerini paylaşan Gezgin Çift İdil ve Burak, canlı yayında Gıdasını Koruyanlar için anlattı.

 

Seyahatleri sırasında tanık oldukları gıda israfından ve beslenme alışkanlıklarından bahseden gezgin çift, lokantalarda ikram edilen salataların ve kahvaltıların kişinin tüketebileceğinden fazla olmasından ya da kişilerin bu gıdaları daha az yemeyi tercih ettiklerinden ötürü çok fazla israf edildiğini gözlemlediklerinden bahsetti. İsraf etmemek için fazlası ile yemenin vücuda verdiği zararlara da değinen çift, turizmin yarattığı israfı önlemek için ilk olarak açık büfe sistemi üzerinde ilerleme kaydedilmesi gerektiğine değindi.

 

Gezginlerin israf konusunda ikiye ayrıldığını dile getiren çift, doğa gezisi yapıp kamp kurarak konaklandığında bu konuda daha dikkatli olunduğunu ancak otellerde konaklandığı zaman daha fazla gıdanın israf edildiğini dile getirdi.

 

En büyük israfın satın alırken olduğunu söyleyen getiren gezgin çift, farkındalığın çok önemli olduğunu, neye ne kadar ihtiyacımız olduğunu bilerek yapılan alışverişlerin hem gıda israfı konusunda hem de maddi olarak tasarruf açısından çok daha karlı olduğunu tecrübe ettiklerinden söz etti. Sohbetimiz esnasında alışverişe giderken liste yapmanın önemini vurgulayan çift pandemi süreci ile değişen beslenme alışkanlıklarını da paylaştı.

 

Sohbetimizin tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

Video Linki → 

 

https://www.youtube.com/watch?v=Rd7naS1Qqgk&list=PLaOTh7GADYecB7Qk_wklAORAWbZJKX1oa&index=24