"İhtiyaç mı İstek mi Kendimize Sormamız Gerekiyor"

 

Ekonomistmom kullanıcı adı ile sosyal medyada çeşitli konularda faydalı bilgiler paylaşan Ekonomist ve İnsan Kaynakları Profesyoneli Birsen Yener Aydın, Gıdasını Koruyanlar için israfı engellemek adına neler yapılabileceğine ve gıdalarımızı koruyarak ev ekonomisine nasıl katkıda bulunabileceğimize dair çok önemli bilgileri canlı yayında paylaştı.

 

Gıdalarımızı israf edecek davranışlardan kaçınarak ve kontrollü satın alarak nasıl daha sağlıklı beslenebileceğimize ve aile bütçemize katkıda bulunabileceğimize dair önerilerde bulunan Birsen Hanım, satın aldığımız ürünlerin ihtiyacımız olan ürünler mi yoksa yalnızca istediğimiz ürünler mi olduğunu analiz etmemiz gerektiğini iletti. Bu durumun hem israfa sebep olduğunu hem de ev ekonomisini olumsuz etkilediğini dile getirdi. Evde nelerin olduğunu iyi bilmek ve yetecek kadar yemek yapmanın önemini dile getiren Birsen Hanım, ucuz diye ürünleri stoklamamak gerektiğini, ihtiyacımız kadar satın almamız gerektiğini belirtti.

 

Kaliteli ürün satın almanın da israfı engellediğini belirten Birsen Hanım, artan gıdaları nasıl değerledirdiğine dair çok faydalı bilgiler paylaştı ve gıda israfını engelleyebilmek adına iş yerinde neler yapılabileceğinden de bahsetti.  Pişmiş yemekleri saklama yöntemlerinden bahsederken alışveriş yaparken nelere dikkat edilebileceğinden de bahseden Birsen Hanım, çocuklara gıda israfından nasıl kaçınılacağını öğretmede çok önemli ve etkili bilgiler verdi.

 

Sohbetimizin tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

 

Video Linki →

https://www.youtube.com/watch?v=zMI9aPMtah4&list=PLaOTh7GADYecB7Qk_wklAORAWbZJKX1oa&index=2