"Su ve Ekmek En Fazla İsraf Edilen Ürünlerin Başında Geliyor."

Ali Miraç Aşık: "Su ve Ekmek En Fazla İsraf Edilen Ürünlerin Başında Geliyor."

 

Gurmemory kullanıcı adı ile tanıdığımız gurme sosyal medya içerik üreticisi  Ali Miraç Aşık, Gıdasını Koruyanlar için canlı yayında sorularımızı yanıtladı. Gıdaları uygun koşullarda saklamaya dair bilgiler veren Aşık, hepsinin ayrı saklama yöntemleri ile ömürleri olduğunu ve market alışverişlerinde bu koşulları da göz önünde bulundurarak alacağı gıdaları bozulma sürelerinin çabukluğuna göre gerekli miktarlarda satın aldığını belirtti. En büyük israflarımızdan biri su diyen Aşık, özellikle gıdalar yıkanırken suyun gereğinden fazla kullanıldığına şahit olduğundan söz etti. 


İsrafı engellemek adına buzdolabı yerleşiminin öneminden de bahseden Aşık, daha çabuk bozulabilen ve önce tüketilmesi gereken gıdaların ön kısımlarda yer almasının fayda sağlayacağına değindi. Satın aldığımız gıdaların her parçasından faydalanabileceğimize dikkat çeken Aşık, çöpe atmadan önce ürünlerin saplarından neler yapabileceğimizi araştırıp öğrenerek kullanabileceğimize dair bilgiler ve örnekler verdi. 

 

Dışarıda yediğimiz yemekleri bitiremediğimizde paketletip eve götürebilmenin daha yaygın hale gelmesi gerektiğini belirten Aşık, israfına en çok şahit olduğu ürünlerin su ve ekmek olduğuna değindi. Kültürümüzde kutsal olduğuna inanılan ekmeğin bu denli israf edilmesine üzüldüğünü dile getirirken, annelerimizin kullandıkları yöntemlerle bayat ekmeklerin değerlendirilme yöntemini  öğrenerek uygulamamız gerektiğinden bahsetti.

 

Sohbetimizin tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

Video Linki → 

 

https://www.youtube.com/watch?v=0QoJW1tgwto&list=PLaOTh7GADYecB7Qk_wklAORAWbZJKX1oa&index=12