"Gıda İsrafı İle Mücadelede Öncelikle Yiyebileceğinden Fazlasını Tabağımıza Almamamız Gerekiyor "

 

Gıdasını Koruyanlar’ın canlı yayın konuğu Ezel Kavadar, sağlıklı beslenme ve diyet  hakkında çok önemli bilgileri izleyicilerimiz ile paylaştı.

 

Kişilere uygun olmayan diyetlerin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirten Kavadar, kontrolsüz diyet yapılmaması gerektiğini dile getirdi. Diyet yapmanın kısa zamanlı bir kilo verme süreci olmadığını belirtirken bunun bitmeyen bir serüven olduğunu ve diyet esnasında sağlıklı beslenmenin öğrenilmesi gerektiğini anlattı. Kişilerin sağlıklı beslenme kurallarını benimseyip neler yapabildiklerini, neleri hayatlarına alabileceklerini ve sonraki süreçte nasıl sağlıklı kalabileceklerini benimsemelerinin öneminden bahsetti.

 

Karantina sürecinde kişilerin evde birçok gıda üretimi yaptıklarını ve bu esnada bir ürün elde ederken verilen emek ile kullanılan malzemeleri daha net bir şekilde görmenin gıdanın kıymetini anlamak açısından olumlu sonuçlar doğurduğunu düşündüğünü belirten Ezgi Hanım, karantinada evde doğal ve sağlıklı beslenmenin öneminden bahsederken stresli süreçlerin daha fazla yemek yemeye teşvik ettiğine ve dikkat edilmesi gerektiğine değindi. Bu süreçte hareketsizliğin artmasından ötürü günlük harcadığımız enerjinin de azaldığını, kilo problemimiz olmasa bile normal zamanda yediğimiz miktarı da biraz düşürmemiz gerektiğini belirten Ezel Hanım, haftanın iki-üç gününün bitkisel kaynakları kullanarak geçirilmesini tavsiye etti.

 

Kalan yemeklerin tüketilme yollarını, pratik tarifleri ve evde gıda israfını önlemek için neler yapılabileceğini anlatan Ezel Hanım, tabağa fazla yemek alınıp israf edilmemesini ve herkesin tüketebileceği kadar yiyeceği kendi tabağına alması gerektiğini belirtti. Çöpe atılan bir kaşık yemeğin nelere mal olduğunu ve nelere zarar verdiğinin bilincinde olmamamızın israfın artmasına sebep olduğunu belirten Ezgi Hanım, sağlıklı beslenerek gıda israfı ile mücadeleye katkıda bulunabileceğimizden bahsetti. 

 

Sohbetimizin tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

Video Linki→ 

 

https://www.youtube.com/watch?v=WvVRfjv7T6A&list=PLaOTh7GADYecB7Qk_wklAORAWbZJKX1oa&index=1