"İsraf Bireyselden Çıkarak Ailesel, Toplumsal, Ülkesel ve Küresel Bir Boyuta Varıyor."

İsmail Hakkı Polat: "İsraf Bireyselden Çıkarak Ailesel, Toplumsal, Ülkesel ve Küresel Bir Boyuta Varıyor."

 

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, Gıdasını Koruyanlar için israf ile mücadele etme konusunda neler yapılabileceği hakkında düşüncelerini ve kendi uyguladığı yöntemleri canlı yayında anlattı.

 

Küreselleşme ile birlikte dünyayı çok ciddi bir tüketim ekonomisinin sardığını belirterten Polat, israf etmenin bir şekilde moda olarak algılandığını ve tutumluluğun cimrilik ile özdeştirildiğini dile getirdi. Kuşaksal değişimle anlamını kaybeden yerli malı kullanma ve tutumlu olma kavramlarının zamane ruhuna uygun olarak yeniden hayata döndürülmesinin öneminden bahseden İsmail Bey, hazırlanan kampanyaların çağın gereklerine göre düzenlenmesi gerektiğini yoksa gençleri yakalayamayacağını düşündüğünü iletti.

 

Karantina sürecinde yaptığı öz değerlendirme sonucunda iki temel savurganlık yöntemi saptadığını belirten Polat, bunların iş ve sosyalleşme amaçlı dışarıda yaptığımız yeme içme harcamaları ve ev için aldığımız gıdaların yoğun hayat temposu ve yaşam döngüsü içerisinde yeterince verimli kullanılamayıp israf edilmesi olduğunu belirtti. Polat israfın bireyselden çıkarak ailesel, toplumsal, ülkesel ve küresel bir boyuta vardığını vurguladı. Buzdolabı kontrolünün iyi yapılması gerektiğini ve tüketilecek gıdaların planlanıp ona uygun olarak alışveriş yapılmasının önemini dile getirirken eve giren her gıdanın aşırıya kaçmadan zamanında satın alınması, bozulmadan tüketilmesi ve kilerden buzdolabına kadar sıklıkla denetlenmesi gerektiğini belirtti ve temel eğitimde israf konusuna öncelik verilmesi gerektiğini düşündüğünü dile getirdi. 

 

Sosyal medyanın toplum olarak birbirimizle olan iletişimimiz ile bilgilendiğimiz ve iletişim ile etkilendiğimiz bir platform haline geldiğini dile getiren Polat, tüketim ve israf kültürüne özendiren paylaşımların yanında bu platformlardaki olumlu, örnek davranışlar ile tasarruf yöntemlerinin, israfla mücadele yöntemlerinin paylaşılmasının etkili olduğunu belirtti. Sosyal medyada, bilgilendirici web sayfalarında ve diğer kanallarda hazırlanan içeriklerde yer alan tasarruflu ve israfsız yemek yapımı gibi konular hakkında bilinçlenilidiği, paylaşıldığı ve yaygınlaştığını belirtti. Gıda israfı ile mücadele ederken kullanılabilecek mobil uygulamalar olduğundan bahseden Polat, ülkemizde kullanılabilecek uygulamaların artması gerektiğini dile getirdi.

 

Sohbetimizin tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

Video Linki → https://www.youtube.com/watch?v=955x5_oYsMU&list=PLaOTh7GADYecB7Qk_wklAORAWbZJKX1oa&index=25