Hemen Çöpe Atma, Gıdanı Koru!

Hemen Çöpe Atma, Gıdanı Koru!

Buzdolabının köşesinde kalan bir biber, salatalıkların arasına karışmış bir kabak, unutulan bir havuç, birkaç domates ve tüketilmesi gerekenden fazla alınıp dolapta beklemeye bırakılan tüm yalnız sebzeler adına! Onları neden bir araya getirmiyoruz?

Kaçırılmayacak indirimleri değerlendirip fazla fazla alınan, vaktiyle güzel bir yemeğe dönüşen ancak bir kısmı dolapta unutulan ya da “sonra değerlendiririm” denilip de kullanılmayan sebzeleri yalnızlıklarına terk etmek yerine bir araya getirmeye ne dersiniz?

Vitamin deposu sebzeler ile hem lezzetli hem de sağlıklı yemekler yaparak onları değerlendirebilirsiniz. Bu yöntem sizi “Bu akşam ne yesek” sorusundan kurtaracağı gibi her gün çöpe atılan kilolarca gıdanın israfı ile mücadele etmenizi de sağlar. O halde bu durumlar için kurtarıcı olan iki yemekten bahsedelim!

İlk yemeğimiz sofraların renkli yıldızı: türlü. Hangi sebzeleri kullanacağınız tamamen size kalmış. Patates, soğan, biber, sarımsak, patlıcan, kabak, havuç, domates, mantar; kısacası elinizin altında olan tüm sebzeleri bir araya getirerek lezzetli ve sağlıklı bir tencere yemeği yapabilirsiniz. Tencereye aldığınız bir parça zeytinyağı içerisinde pişme sıralarını göz önünde bulundurarak, yıkayıp dilimlediğiniz sebzeleri sotelemeye başlayın. Ardından biraz baharat ekleyin ve leziz yemeğinizi pişmeye bırakın.

Gelelim bir diğer yemeğimize. Restoranların en sevilen tercihi, sebze sevdiren yemek: taneli sebze çorbası! Tıpkı türlüde yaptığımız gibi yine sebzelerimizi teker teker tavaya alarak soteliyoruz ancak bu sefer sebzeleri küçük küçük doğruyoruz. Sonrasında içerisine su, biraz da süt ilave ediyoruz. İster taneli ister blenderdan geçirerek süzme olarak servis edebilir, böylece arta kalan sebzelerinizi yalnızlıktan kurtarabilirsiniz.

Bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşarak onları da bilgilendirebilir, ülkemizin ve dünyamızın en büyük problemlerinden biri olan gıda israfı ile mücadeleye siz de destek sağlayabilirsiniz.