Buzdolabını Doğru Sıcaklığa Ayarla, Gıdanı Koru!

Buzdolabını Doğru Sıcaklığa Ayarla, Gıdanı Koru!

Sadece uygun sıcaklık derecelerini ayarlayarak bile buzdolabınızın performansını artırabileceğinizi ve içerisindeki gıdalarınızı daha güvenilir bir şekilde koruyabileceğinizi biliyor muydunuz?

Buzdolabı evimizin çok önemli bir eşyası hatta mutfağımız için bir kahraman desek yanlış olmaz. O soğuk kapakların altında gıdalarımızı sarıp sarmalıyor ve bizler için koruyor. Bu kahramanlara yardım ederek yani buzdolabının doğru kullanımı ile çok fazla tasarruf yapabilme ve daha fazla verim alabilme imkanımız var.

Buzdolabında saklandığı halde vaktinden önce bozulan gıdalar vardır. Binbir emek ile hazırlanan yemekler, çiğ veya pişmiş gıdalar kısa sürede kullanılmaz hale gelebilir ve çöpe dökülmek zorunda kalınabilir. Bunun birkaç sebebi vardır. İyi kapatılmayan kapaklar, hava akışı engellenen yerleşim ve de yanlış derecede çalışan buzdolapları Buzdolaplarının soğutucu bölmeleri 4 derece ve daha altı, dondurucu kısımlar ise -18 derece ve daha altı sıcaklığa ayarlanmalıdır. Buzdolabını doğru sıcaklıkta tutmadığınız zaman gıdaların bakteri oluşumu hızlanacak ve o gıdaların güvenilir bir şekilde korunması zorlaşacaktır. Bozulmayan gıdalarda ise tat ve kalite değişimi daha hızlı olarak gözlemlenecektir.

Buzdolaplarınızı doğru sıcaklıkta kullanarak gıdalarınızın raf ömürlerini uzatabilirsiniz. Bu sayede hem aile bütçenizi koruyabilir hem de gıda israfının önüne geçmede siz de katkı sağlayabilirsiniz. Ancak gerekli sıcaklığı sağlayarak gıdaları saklamanın onlara sonsuz bir ömür vermediğini unutmamakta fayda var. İhtiyacımız kadar alarak bozulmadan tüketilmesine özel gösterebiliriz.

Siz de bu yazıyı yakınlarınızla paylaşarak doğru buzdolabı sıcaklığı konusunda onları bilgilendirebilir, Türkiye'nin gıdasını koruması için destekte bulunabilirsiniz.