Ali Miraç Aşık

"Su ve Ekmek En Fazla İsraf Edilen Ürünlerin Başında Geliyor."

Gurmemory kullanıcı adı ile tanıdığımız gurme sosyal medya içerik üreticisi Ali Miraç Aşık, Gıdasını Koruyanlar için canlı yayında sorularımızı yanıtladı. Gıdaları uygun koşullarda saklamaya dair bilgiler veren Aşık, hepsinin ayrı saklama yöntemleri ile ömürleri olduğunu ve market alışverişlerinde bu koşulları da göz önünde bulundurarak alacağı gıdaları bozulma sürelerinin çabukluğuna göre miktarlarda satın aldığını belirtti. En büyük israflarımızdan biri su diyen Aşık, özellikle gıdalar yıkanırken gereğinden fazla kullanıldığına şahit olduğundan söz etti.

İsrafı engellemek adına buzdolabı yerleşiminin öneminden de bahseden Aşık, daha çabuk bozulabilen ve önce tüketilmesi gereken gıdaların ön kısımlarda yer almasının fayda sağlayacağına değindi. Satın aldığımız gıdaların her parçasından faydalanabileceğimize dikkat çeken Aşık, çöpe atmadan önce ürünlerin saplarından neler yapabileceğimizi araştırıp öğrenerek kullanabileceğimize dair bilgiler ve örnekler verdi.

Dışarıda yediğimiz yemekleri bitiremediğimizde paketletip eve götürebilmenin daha yaygın hale gelmesi gerektiğini belirten Aşık, israfına en çok şahit olduğu ürünlerin su ve ekmek olduğuna değindi. Kültürümüzde kutsal olduğuna inanılan ekmeğin bu denli israf edilmesine üzüldüğünü dile getirirken annelerimizin kullandıkları yöntemlerle bayat ekmeklerin değerlendirilmesini öğrenerek uygulamamız gerektiğinden bahsetti.

Sohbetimizin tamamını buradan inceleyebilirsiniz.

Video Linki →

https://www.youtube.com/watch?v=0QoJW1tgwto&list=PLaOTh7GADYecB7Qk_wklAORAWbZJKX1oa&index=12

Tarım ve Orman Bakanlığıyla FAO ortaklığında gerçekleştirilen Gıdanı Koru Kampanyasının gıdasını koruyanlar sosyal medya canlı yayın serisine hoş geldiniz. Bugünkü yayın konuğumuz Ali Miraç Aşık, Ali Bey hoşgeldiniz.

Merhabalar, Hoş bulduk.

Nasılsınız?

Çok teşekkür ederim sağ olun siz nasılsınız?

Çok teşekkür ederim ben de iyiyim. Şimdi gıdasını koruyanlarda her hafta biz konuklarımızı ağırlıyoruz onlara sorular soruyoruz, tavsiyeler alıyoruz şimdi birazdan sohbetimize geçeceğiz ama ondan önce bir duyurumuz var. Bildiğiniz gibi sofrana sahip çık adına bir yarışma düzenlemiştik, çekiliş düzenlemiştik bunun sonuçları açıklandı sosyal medya hesaplarımızdan sonuçlara bakabilirsiniz. Evet duyurumuzu yaptığımıza göre şimdi Ali Bey önce sizi tanıyalım mı? Ali Miraç Aşık kimdir, neler yapar?

Ali Miraç Aşık, yemek sevdalısı bir adam, Adanalı çocukluğumdan itibaren yani böyle mutfağı mutfak ile ilgili olan her şeye çok ilgi duymuş bir adam. Şöyle bir örnek verebilirim hani babam bizi küçükken bir şehire götüreceği zaman ilk düşündüğüm şuydu acaba gittiğim yerde yeni şeyler yiyebilecek miyim ya da bir lezzet tadabilecek miyim bu hayatıma yansıdı, hayatım boyuncada böyle bir adam oldum yani yemeği çok seviyorum, Adanalıyım ve bu hobimi bu zevkimi Youtube ve Instagram’da aktif etmek istedim yaklaşık 3 yıl önce Instagram’da bir kanal açtım yemekle ilgili deneyimlerimi paylaşabileceğim bir kanal yaklaşık 1.5 yıl kadar önce Youtube’de bir kanal açtım yine tüm Türkiye’yi dolaşıyorum ve dolaştığım yerdeki lezzetleri işte takipçilerime anlatmaya çalışıyorum Ali Miraç Aşık böyle bir adam.

Peki biraz bahsettiniz ama Gurmemory isimli bir kanalınız var aynı zamanda Instagram’da da paylaşımlar yapıyorsunuz severek takip ediyoruz. Peki kanal 3 yıl önce ortaya çıktı dediniz ama biraz daha açıklayabilir misiniz, biraz daha açabilir misiniz?

Şöyle aslında bu kanal en başta kendi adımla yayınlanan bir kanaldı ama işte o zamanda şöyle oluyor insanlar size şunu çok fazla eleştiriyorlar ya işte gittiğiniz yerde bir yemek yediğiniz zaman ve o yemeği gösterdiğiniz zaman bizim Türk kültüründe aslında biraz göstermek ayıp, insanlar şunu söylüyor ya işte yiyen ve yiyemeyen var, niye her yediğini gösteriyorsun falan şeklinde eleştiriler oluyordu sonradan düşündüm dedim ki bir kanalım olsun bu kanalda sadece yemek paylaşayım ki insanlar eleştirmesin ve hatta beğenileri varsa beğenilerini dile getirsinler. Yemekle alakalı eleştirileri varsa beni mutlu etsin şeklinde böyle bir Instagram kanalı açtım ve bu kanalda işte o zamanlar ilk açtığımda 3 kişi beğeniyordu annem, ablam, eşim ilk açtığım zamanda sonra yavaş yavaş kanal büyüdü. Türkiye’yi dolaşmaya başladım lezzet ile alakalı ve işte böyle yeni yerler, yeni lezzetler keşfetmek dediğim gibi çocukluğumdan beri ben de olan zevk olduğu içinde çok keyif alarak yaptım zannediyorum bu da karşı tarafa yansıdı ki işte Instagram’da 184 bin takipçimiz var şu an itibari ile, Youtube’da 135 bin civarında bir takipçimiz var bu ve bunların hikayesi de bu kısaca.

Peki, aldığınız gıdaları nasıl uzun süre saklıyorsunuz hangi yöntemleri tercih ediyorsunuz?

Şöyle aslında her gıdanın kendine ait saklama koşulu var mesela ben markete gittiğim zaman alacağım gıdaları ilk önce bozulma derecelerine göre seçebiliyorum mesela örnek vereyim bir kiraz alacaksam eğer kiraz çok çabuk bozulur çok severim ben mesela kiraz yemeği kiraz alacağım zaman çok çabuk bozulduğu için az alıyorum yani mesela yarım kg kiraz fazla bile gelebiliyor bazen bir an önce onu alıp kapalı bir kutuda muhafaza ettiğiniz zaman bozulmuyor mesela en çabuk bozulan hatta işte ev hanımlarının en çok şikayet ettikleri ürünlerden bir tanesi olan yeşillik maydanoz, marul vs. çok çabuk bozulur bununla ilgili ben bir yazı okumuştum ve o yazıyı uygulamaya başladım nedir yeşillikleri yıkadıktan sonra bizim o bildiğimiz ev peçetesine sarıyorsunuz, ev peçetesine sardıktan sonra hava almayacak bir kutunun içerisine koyduğunuz zaman yaklaşık 7 - 8 gün boyunca aynı ilk koyduğunuz gün gibi tazeliğini koruyor, yeşillikleri böyle öldürmemeyi öğrendim mesela onu da evde çok kullanıyorum, gerçekten de çok işime yarıyor ve buzdolabında şöyle bir taktik uyguluyorum aldığım ürünün bozulma derecesine göre arkalara mesela en önce bitmesi gereken yemek ya da yiyecek en önde olması lazım bozulma derecesi uzak olan yiyeceklerse en arkada olması lazım böyle bir düzenle kendi çapımda bir şeyler yapmaya çalışıyorum israfı engellemek adına.

Güzel tavsiyeler, bunları biz de deneyelim.

Evet, evet gerçekten faydalı.

Peki sürekli geziyorsunuz görüyoruz. Konuk olarak gittiğiniz, davet edildiğiniz yemek yerlerinde ilk neye dikkat ediyorsunuz?

Yani yemekle alakalı davet edildiysem ilk önce yemek var mı yok mu ona bakarım. Yemek varsa tabii ki mutlu oluruz ama şu daha çok hijyene dikkat etmeye çalışıyorum tabii ki çünkü gittiğim yerlerde gıda ile alakalı dediğim gibi tüm Türkiye’yi dolaşıyorum ve dolaştığım yerlerde en çok dikkatimi çeken şey temiz olması temiz olduktan sonra tabii genel biz mutfağı çok ziyaret ediyoruz, mutfağa çok giriyoruz, mutfakta işte nasıl koşullar altında nasıl şartlar altında o yemek hazırlanıyor görme şansına bir çok tüketiciden daha fazla sahibiz öyle olunca da biraz daha eleştirel yönden daha işte katı olabiliyorsunuz ve mutfakta da israf adına tabii ki çok fazla şey görebiliyorsunuz mesela benim sofraya gelmeden önceki israf konusunda da çok ciddi sıkıntılarımız var mutfaklarda ben bunu gözlemledim en büyük israflarımızdan bir tanesi su mesela bir yeşilliği yıkamak için ben altı tane ayrı kazanın kullanıldığı mutfaklar gördüm ve her bir kazan ağzına kadar dolu ve en az 2 3 kolon su ile ya işte bu biraz daha bilinçli olursak bence daha az suyla da bu işler yapılabilir diye düşünüyorum. İsraf adına mutfaklarda gördüğüm daha fazla şeylerde var tabii gördüğümüz zaman biz elimizden geldiği kadar biz yol göstermeye, başka yerlerdeki deneyimlerimizi aktarmaya çalışıyoruz ama alınabildiği kadar o şekilde.

Peki, anladığım kadarıyla gıda israfına dikkat ediyorsunuz, bu konuda çok dikkatlisiniz peki kendi evimizde neler yapıyorsunuz gıda israfını önlemek açısından?

Ya şöyle işte biraz önce bir defa markete giderken ben asla aç gitmiyorum bu çok önemli bir konu markete aç gittiğiniz zaman çünkü böyle insan her şeyi almak istiyor bir defa ve her şeyden çok çok alıyorsunuz yarım kg almanız gereken bir üründen ben 2 kg aldığımı biliyorum yani aç karnına gittiğimde bu bir defa ek kurallardan bir tanesi, bir ikincisi aldığımız üründen yani biraz önce kiraz örneği verdim kiraz aldık diyelim kirazın kendisini yiyoruz ama kirazın sapının çok fazla faydaları var. Kiraz sapından yapılan o kadar fazla şeyler varki mesela işte Google’dan bilgiye ulaşmak artık çok kolay yani herhangi bir üründen neler yapabileceğini öğrenmek çok kolay Google’dan işte bunu öğrenip mesela kiraz sapından neler yapabiliriz deyip onu çöpe atmamak bir maharet şeyi hiç unutmam annem bir kg ıspanak alırdı biz çocukken 1 kg ıspanaktan 3 adet yemek verdik biz. Nasıl üç adet yemek yiyoruz şimdi ıspanaktan bir kısmından ıspanaklı yumurta yapardı bize yumurta ile birleşince çok güzel oluyor, örnek veriyorum öğle yemeğinde ıspanaklı börek yerdik akşamda ıspanağın saplarından borani adı verilen bir yemek var, evet sapından yapılıyor yani, ıspanağın sapı, mercimek, nohut falan bunlar böyle kaynatırlar çok güzel bir anadolu yemeği bu mesela benim ailemden öğrendiğim israfa karşı yapılan çok güzel bir hamleydi ve bu benim birazcık galiba şey oldu tecrübelerime dayanarak işte hayat felsefem oldu. Sonuçta kendi evinizde ne görürseniz onu da hayatınızı yansıtıyorsunuz evimde gördüğüm bu israf önleme tedbirlerini artık her alanda kullanmaya çalışıyorum. Anadolu kadını bunu her yerde yapıyor yani israfı önlemek adına bir buradan geçenlerde Malatya’ya gittiğimde öğrenmiştim sadece Malatya’da bir bulgurdan 80 çeşit yemek yapılıyor. Düşünebiliyor musunuz sadece bulgurdan bizim anadolu kadını o kadar üretken o kadar israfa karşı ki yani hiç bir şeyini israf etmemeye çalışıyor ama yeni nesil birazcık daha bunun gerisinde bence bu bilgilerde Google’e aktarılmalı diye düşünüyorum gerçekten çünkü bilgiye ulaşmak bu kadar kolay bilgiye ulaşmak kolay olduğu zaman da bir ıspanaktan işte 3 çeşit yemek yapılır, aynı gün içerisinde bunları yediğiniz zaman hiçbirinden de rahatsız olmuyorsunuz bunları ben de kendi hayatıma uygulamaya çalışıyorum yani işte ailemden gördüğüm o tedbirleride yapmaya çalışıyorum.

Biz de gıdanı koru da artan yemeklerden tarifler veriyoruz.

Çok güzel, çok keyifli olur o da.

Peki şimdi Instagram’dan paylaşıyorsunuz, böyle çok güzel sofralar paylaşıyorsunuz Halil İbrahim sofraları bir sürü yiyecekler var, çekimlerden sonra bu yiyeceklere ne oluyor? Onlarda israf oluyor mu?

Ya işte o konuda biraz şey serzenişte bulunabiliriz ama işte sonuçta yemek tanıtıyorsunuz ve tanıttığınız yemeğin hangi mekana ait olduğunu da söylüyorsunuz yani işletmeci tabii sizi gördüğü zaman elinde ne kadar ürün varsa bu ürünün hepsini göstermeye çalışıyor tabii ki boydan boya sizinde dediğiniz gibi Halil İbrahim sofrası gibi bir masa kuruluyor ve masada tabii bir kişinin tadına bile bakamayacağı çok ürün oluyor benim o konuda şöyle bir taktiğim var bunu hep yaparım eğer ki işletme sahibi çok fazla ürün getiriyorsa derim ki mutlaka ve mutlaka bu ürünü hep beraber yiyeceğiz yani orada çalışan herkes, garsonlar, mutfaktakiler hep beraber yemezsek ben burada çekim gerçekleştirmeyeceğim. Bu şekilde yaptığınız zaman baştan pazarlığı bu şekilde yapıyorum ki eğer masa baştan başa dolacaksa orada herkes gelip en azından bir tadına baksın istiyorum ki ürünler ziyan olmasın istiyorum ve bu müddet sonra bizim gelenek haline geldi gittiğim pek çok mekanda işte o yemeği hazırlayan, orayı temizleyen, kasada oturan arkadaş vesaire hep birlikte böyle bir aile sofrası gibi olunca hem yemek israfı olmuyor hem sohbet güzel oluyor hem de keyifli videolar çıkıyor bu şekilde yapmaya çalışıyorum gittiğim mekanlarda.

Çok güzel peki gittiğiniz restaurantlarda illa oluyordur boylar ikram adı altında masaya bir sürü bir sürü şeyler geliyor bunlarda daha sonra israf oluyor bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ya şöyle gittiğimiz mekanlar biraz öncede söylediğim gibi çok fazla ikram geldiği doğru ama müşteri olarak gittiğinizde tabii ki o kadar ikram gelmiyor, müşteri olarak gittiğinizde gelen ikramlarında fazla olduğu yerler var yok değil. İstanbul'da isim vermeyim reklam olmasın, İstanbul’da bir restorana gittiğimde şununla karşılaşmıştım sabah kahvaltısına gittik restaurantta müşteri olarak gitmiştim ve kahvaltıda, kahvaltı bittikten sonra yaklaşık 30 cm boyutunda plastik kaplar getirdiler, göz göz, bölme bölme kaplar ve dediler ki masadan yiyemediğiniz ne varsa bu plastik kaplara koyup götürebilirsiniz.

Çok güzel.

Çok güzel kesinlikle yani israfa önleme adına yapılan bir hareket ve bu bana bir ders gibi oldu gittiğim bütün restaurantlara bunu tavsiye ettim ya dedim ki yani bakın şimdi sonuçta bu masaya gelen her şeyin ücretini bu müşteri ödüyor size burada hiçbir kaybınız olmaz o plastik kabın değeri maksimum 1 lira, 2 lira böyle bir kap ile insanları mutlu edersiniz, israfı önlemiş olursunuz insanlar artan yemeklerini evinde bir şekilde değerlendirir ve ben orada masada hiç bir şey bırakmadım o bahsettiğim restaurantta kahvaltıdan hoşuma giden her şeyi o plastik kabın içine koydum ve götürdüm ve ben bundan çok keyif aldım işletme sahibi daha fazla keyif alıyor ki böyle bir şeyi yapmış ve işte bunu dediğim gibi bütün restaurant işleten insanlara özellikle dikkatli olurlarsa çok keyifli bir uygulama zaten dinimizde haram israf yani onlar çöpe gideceğine insan evine götürüp onu değerlendiriyor ve bu şekilde olması bence herkese tavsiye ediyorum ben çok daha keyifli oluyor.

Belki böyle bir alışkanlıkta kazanabiliriz.

Tabii ki bu alışkanlık kazanabilir ve dediğim gibi yani kulaktan kulağa ben gittiğim her yerde bunu yaptırmaya çalışıyorum olduğu zaman emin olun çok daha insanlar mutlu oluyor bir defa alan da mutlu veren de mutlu çöpe gitmiyor yani.

Evet bazen böyle yemekleri almaya utanıyor muyuz, çekiniyor muyuz kalan yemekleri almadan gidiyoruz mesela bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Ya bizim Türk kültüründe var böyle bir şey ama ben hiç öyle yapmıyorum ben bir yere yemeğe gidiyorsam biraz önce dedim yani sonuçta ben bunun ücretini ödemişim o masaya gelen her ne varsa ikram adı altında veya başka bir ad altında sonuçta ben bunların ücretini ödediğim için bunları satın almış oluyorum, yemediğim kısmının çöpe gideceğini çok iyi biliyorum çöpe göndermeyen mekanlarda var yani mesela bir yere gittiniz yemediğiniz yemekleri işte sokak hayvanları ile paylaşan çok fazla mekan var bunlarıda ayrıca duyurmaya özen gösteriyorum bir tane mekanda hatta çok yakın bir zamanda yaklaşık 3 - 4 gün önce başıma gelen küçük bir olay var onu anlatmak istiyorum bir mekan Adana’da işte hava çok sıcak bu aralar 37 - 38 derecelerde falan bir mekanda şöyle bir şeyle karşılaştım mekana girdiğimde şurada kediler uzanıyor, burada köpekler uzanıyor böyle uzanmış uyumuşlar sıcaktan ve Restaurant sahibi buna izin vermiş dedim ki ya çok güzel bi şey yapmışsın yani bu insanlık adına çok hoş bir şey, bu hayvanları besliyorsun ki bu hayvanlar buraya geliyor sen de huzur buluyor ve izin veriyorsun burada yatıyorlar dedim ben bunları göstermek istiyorum işte hikayemde ki birilerine örnek olsun ya dedi ki lütfen yapma abi, niye yapma çünkü dedi emin ol onları şikayet eden insanlarda çıkıyor ya sokak hayvanları benim yemek yediğim yerde ne işi var diyen insanlarda çıkıyor ya bırakın işte yemekten artanları sokak hayvanlarını vermeyi sokak hayvanları ile aynı ortamda bulunmayı istemeyen çok fazla insan oluyor ondan dolayı gösteremedim ama bu bir serzeniş dediğim gibi yani şimdi eğer o yemeği alıp götüremiyorsa yemeği yiyen müşteri kalan yemeği bence sokak hayvanları ile paylaşmak çok mantıklı bir hareket ve sokak hayvanlarından buradan işte konumuzla çok alakalı değil israfı konuşuyoruz ama aslında bu da bir nevi israf sokak hayvanlarına bence dışlamamamız sevmemiz lazım çünkü bizden başka sığınabilecekleri hiç bişeyler yok, hiç kimse yok kendilerini biz zapt ettiğimiz için sokak hayvanlarına da yardımcı olmalıyız diye düşünüyorum.

Kesinlikle katılıyorum size. Peki gıda israfına en çok şahit olduğunuz ürün hangisi?

En çok şahit olduğum ürün su ve ekmek yani şöyle özellikle ben et lokantalarını gezmeyi çok seviyorum et lokantalarında ekmek hiçbir zaman şey gelmiyor size yani homojen halde gelmiyor mutlaka işte etin suyuyla, baharatlarla bir şeyler yapılmış halde geliyor ve sizin masanıza gelen ekmeği yemediğiniz takdirde o ekmek tekrar kullanılmayacak şekilde yok oluyor israf oluyor bu çok üzüntü veriyor haliyle bir de biraz önce bahsettim ki yemek hazırlana kadar gelen aşamada ki su israfı zaten had safhada yani bir tabak salata yiyeceksiniz 6 kazan su gidiyor onu temizlemek için o salatayı temizlemek için daha kolay yolları vardır işte ben annemden biliyorum sirkeyle falan bir şeyler yapıyorlar böyle onu ayıracak çok fazla ürünler var bence işte 6 defa farklı kazanlarda yıkamak yerine bir kazanda sirkeli su ile yıkamak da o ürünü temizlemeye yetecektir diye düşünüyorum su ve ekmek israfı benim gezdiğim gördüğüm yerlerde en fazla israf edilen ürünlerin başında geliyor, bu arada israfı sadece işte işletme sahipleri yapmıyor yaklaşık 15 gün önce kadar tatil yerindeydim Bodrum’da israfı tatil yerlerinde de görüyorum bunu burada biraz bahsetmek istiyorum 4 kişilik bir aile bir açık büfe akşam yemeğinde masalarını yani inanılmaz şekilde doldurdular ama inanılmaz şekilde yani 4 kişinin değil 10 kişinin yiyeceği kadar ürünle masayı doldurdular ve masadan çekip gittiklerinde yemin ediyorum o masada bulunan yiyeceklerle en az 8 kişi daha doyardı ve o aile burada israfın en büyüğünü yaptı bir defa yani yiyemeyeceğinden çok daha fazla ürün aldı birazcık aç gözlülüğün de verdiği dürtü ile ve bu bence dediğim gibi israfın en büyüğü yani işletme sahiplerinin dikkat etmesi gereken şeyler var ama müşteri olarak bizim de dikkat etmemiz gereken şeyler var anakart bir menü istemiyorsak eğer açık büfe bir yere gittiysek yiyebileceğimizden valla bir ürün almamızın hiç bir gereği yok zaten o tabağı size veriyorlar ve canınız ne zaman isterse gidip alabiliyorsunuz bitirdiğinizde tekrar almak çok daha mantıklı ama bunu yapmak varken işte masayı böyle yüksek dağlar şeklinde doldurupta hepsinin çöpe gitmesine sebeb olmak üzüntü verici.

Çok doğru bu arada bu soruyu hemen hemen her konuğumuza soruyoruz hepsinden ekmek cevabını alıyoruz, hepsinden.

Ekmekler, ekmek bir de bizim Türk kültüründe çok kutsal yani ekmeği yerde görsek öpüp başımıza koyarız falan yani bu kadar kutsal bir yiyeceğin bu kadar israf ediliyor olması çok üzüntü verici yani ama gerçekten en fazla ekmek israfı oluyor yani gıdadan daha fazla ekmek israfı oluyor özellikle et lokantalarında daha fazla dediğim gibi ekmek baharatlandığı için direkt çöpe atıyorlar yani bunda da geri dönüşümü biraz öğretebilmek lazım, anlatabilmek lazım işte sokak hayvanlarına onları değerlendirebilmeyi veya işte bayat bir ekmekten bizim işte bir köfte kültürümüz vardır mesela annelerimizin evde yaptığı bayat ekmeği köftenin içine rendeler bizim annelerimiz ekmek çöp olmasın diye ya işte bu gibi kültürleri anlatarak ve göstererek israfı minimum düzeye indirmek lazım hiçbir zaman sıfır olmayacak bunu biliyorum mutlaka ben de israfa karşıyım ama benim de küçük küçük yaptığım hatalar vardır elinizden geldiği kadar minimum düzeyde tutmaya çalışmak lazım ekmek israfı da dediğim gibi, ekmek bizim Türk kültüründe kutsaldır onun için o kutsallığı sadece işte sofrada veya yerde görünce değil israf konumuna geldiğinde de yapalım diye isterim yani.

Peki çok fazla şehir geziyorsunuz. Türkiye’yi boydan boya geziyorsunuz gıda israfı da şehirlere göre değişiklik gösteriyordur sizce Türkiye’de gıda israfı ne durumda bu konuda ne düşünüyorsunuz gözlemleriniz neler?

Ya şöyle ben bugüne kadar 61 - 62 şehir gezdim Türkiye’de şöyle söyleyim en fazla gıda israfının yapıldığı şehir olarak söyleyemem ama bölge olarak bir defa Akdeniz ve Ege neden dolayı şundan dolayı turizmin çok yoğun olduğu aktif olduğu bölgelerde israf çok daha fazla oluyor yani biraz işte İç Anadoluda, Güneydoğu Anadoluda, Doğuda ve kuzeyde bu kadar israf çok fazla değil halk daha bilinçli ama dediğim gibi bu turizmle birleştiği zaman gıda, israf çok fazla artıyor işletmelerde artıyor, otellerde artıyor müşteride bile işte oraya giden müşteri bile bir müddet şey gibi düşünüyor yani zaten ben bunun parasını verdim ne kadar alabilirsem alayım yemesemde sofrada kalsın mantığıyla düşünüyor ama genelde dediğim gibi tek bir şehir olarak söyleyemem ama turizmin yoğun olarak yaşandığı şehirlerde israf çok daha fazla yani buna defalarca şahit oldum öyle söyleyebilirim.

Peki gıda israfını önlemek için izleyicilerimize neler tavsiye edersiniz?

Valla işte bu aslında yayının başından beri anlatmaya çalıştığımız şeylerin hepsi aslında bir bütün yani bunun markete giderken aç gitmemeyi tavsiye ederim mesela bu gerçekten çok etkili bir çok kişinin başına gelmiştir örnek veriyorum işte işten çıktınız akşam saat 6.00 civarı eve giderken marketten bir şeyler almanız gerekiyor çok kötü bir zamanlama mümkünse işte kahvaltıdan sonra alışverişi yapıp öyle şey yapmak lazım gıda israfı konusunda şunu öğrenebilirler aldığımız ürünlerin dayanma dereceleri nedir mesela yani şimdi işte bir kirazla bir yeşilliğin dayanma süresi aynı değil ya da işte bir etin, balığın, tavuğun dayanma süresi aynı değil bunları alırken dolabı böyle tıka basa doldurmak yerine yiyebileceğimiz kadar küçük küçük paketler şeklinde alırsak çünkü artık günümüzde her yerde süpermarketler var her yerde pazarlar var ve alışveriş eskisi gibi zor değil çok daha kolay yapılabiliyor ondan dolayı israf etmeyecek artık çok fazla oluşturmayacak şekilde alışveriş yapma bilincini bence herkesin kazanması lazım ondan başka işte mekan sahipleri ile alakalı biraz önce anlattığınız mekan sahiplerinin o bahsettiğimiz plastik kutuları müşterinin alabileceği şekilde bu aslında bir olumlama olabilir hatta bu işe devlet sahiplenip bu uygulamayı, bunu yapanları küçük bir indirim, vergi indirimi bir şeyler olabilir ki emin olun çok herkes bu uygulamayı sahiplenir bu çok sevdiğim bir uygulama yine bunu yapamayan işletme sahipleri sokak hayvanlarını düşünüp onları çöpe atmadan en azından doğru yerlere ulaştırması çok doğru olur müşteri olarak bizlerin gittiğimiz yerlerde işte açık büfe varsa işte tıka basa masaları doldurmak yerine yiyebileceğimiz kadar almak israfın fazlası haram biz Türk kültüründe biliyorsunuz ki bu şeylere çok saygı duyarız yani ekmeğe ne kadar saygı duyuyorsak çöpe atmamak içinde o kadar değer vermemiz lazım diye düşünüyorum naçizane fikirlerim bunlar yani görebildiğim.

Peki, alışverişe giderken liste yapıyor musunuz? Planlı, programlı mı gidiyorsunuz?

Kesinlikle liste yaparım liste yapmadan asla gitmiyorum hatta bir çok kişi güler bana kağıt kalemle giderim ben ve her aldığımın yanına işaret koyarım ki çünkü şimdi bir şey almaya gidip, beş şey alıp çıktığım çok fazla oluyor ama liste yaparsanız evdeki eksikleri alacağım derseniz kendinize bir tane şımarmalık ürün koyabilirsiniz yanına ya işte ne bileyim bir dondurma bir çikolatadır ama yedi maddenin dışına çıkmamaya çalışıyorum bu da israfı önlemek adına bir şey neden çünkü aç karnına gittiğiniz zaman o yedi şeyi almaya gidip 15 şey ile çıktığınız hepimizin çok fazla olmuştur ondan dolayı aç gitmezsek eğer sadece o yedi şeyi bir tanede şımarmalık ürün alıp işte çocuk gibi kendinizi ödüllendirip diye düşünüyorum bu şekilde olmalı.

Ali Bey bizim size sorularım bu kadardı eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Ya böyle bir şeye ön ayak olduğunuz için bir defa çok teşekkür ediyorum ben size, israfla alakalı bir bilinç oluşturmaya çalışıyorsunuz gıdanı koru sayfası adı altında Instagram’da, Youtube’da, Twitter’da da var bildiğim kadarıyla bu sayfalarda yaptığınız yayınları takip ediyorum ve çok saygı duyuyorum umarım çok doğru yerlere ulaşır hepimiz el birliğiyle bir şeyler yaparız ve israfı önleyebilmek adına her birimizin söylediği sohbetten bir kelime bir risk eğer etkiliyorsa bu bizim için başarı demektir. Programlara devam etmenizi çok rica ediyorum ve yaptığınız işe çok saygı duyuyorum çok teşekkür ediyorum beni ağırladığınız için keyifli bir sohbet oldu ben çok keyif aldım çok teşekkürler.

Hem güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz hem de geldiğiniz için ayrıca çok teşekkür ederiz, çok keyifli bir sohbetti eminim ki bu bilgiler izleyicilerin çok işine yarayacak.

Ben de çok teşekkür ediyorum yardımcı olabildiğimiz kadar.

Tabii ki gıdasını koruyanların bugünkü bölümünün sonuna geldik Ali Miraç Aşık konuğumuzdu. Cuma günüde Mine Ataman konuğumuz olacak ekmek ustası tekrar söyleyelim çekilişimizin sonuçları açıklandı, sosyal medya hesaplarımızda bulabilirsiniz cuma günü görüşünceye kadar hoşça kalın.